Tahitské perly

Tahitské perly se chovají ve Francouzské Polynésii a jsou jedny z nejkrásnějších perel na světě.  

 

Kultivace perel

Tahitské perly jsou nukleované kulatým jádrem rostoucí v gonadu (pohlavní žláze) měkkýše Pinctada margaritifera, která je výjimečná svými černými pysky. Tato mušle je poměrně velká – někdy více než 31 cm a vážící téměř 4,5 kg – výsledkem jsou proto nadprůměrné perly s velikostí od 12 do 18 mm.

 

Počátek kultivace Tahitských perel

Kultivace Tahitských perel začala mnohem později než chov ve světě. Pokusy s Pinctada margaritifera při použití japonských chovných technik zahájil na počátku 60. let Jean-Marie Domard. V roce 1962 Domard úspěšně nukleoval 5000 ústřic a po třech letech sklidil více naž 1000 vysoce kvalitních Tahitských perel.

 

Výjimečnost Tahitských perel

Tahitské perly jsou unikátní díky svým přírodním tmavým barvám. Většina „černých“ Tahitských perel není ve skutečnosti černá. Dominují perly stříbrné, barvy uhlí nebo perly s převažujícím zeleným zbarvením. Skutečně černé perly jsou nejkrásnějšími perlami na světě a jsou velmi vzácné.

Krásné nejsou pouze perly. Velmi atraktivní je také vnitřek lastury ústřice. Na počátku 20. století, před začátkem snah o záchranu a znovu rozmnožení, byly ústřice pro svou samotnou lasturu téměř vyhubeny.

 

Tahitské perly nejsou z Tahiti 

Ačkoli většina lidí věří, že Tahitské perly jsou produkovány pouze na Tahiti, není to pravdou. Tahiti je obchodním centrem pro většinu tohoto odvětví, na ostrově Tahiti však není žádná perlová farma. Místo toho jsou farmy rozmístěny od ostrovů Gambier Islands až po ostrovy Mikronésie. Černé perly jsou produkovány také v Austrálii, na Seychellách a ve Vietnamu, ty však není možno označovat jako Tahitské.