Přírodní perly

Přírodní perly vznikají náhodně a jsou skutečnými nehodami v přírodě. V okamžiku, kdy se v tkáni měkkýše usadí určité dráždidlo (např. parazit), odpoví ústřice uvolňováním substance uhličitanu vápenatého nazývané perleť (tím pokryje vetřelce a ochrání se). Během několika let ústřice vytvoří perlu.

Přírodní perly jsou velice vzácné. Od počátku 20. století proto přírodní perly byly vytlačeny kultivovanými perlami z chovů, které jsou nejběžnějšími a nejdostupnějšími perlami na trhu.

 

Kultivované perly vs. přírodní perly

Kultivované perly (označované rovněž jako perly z chovů) vznikají organicky uvnitř ústřice. Proces vzniku je stejný jako v případě perel přírodních. Jediným rozdílem je, že v případě perel z chovů chovatel záměrně stimuluje vývoj perly vsunutím jádra do ústřice. Z tohoto důvodu již není tvorba a nález perly náhodou.

 

Přírodní perly dnes

Přírodní perly jsou v současnosti primárně nalézány ve starších špercích a při prodejích majetku v aukcích. Jejich popularita je však stále na vzestupu. V roce 2007 byl při aukci v Christie’s Auction House prodán dvojitý perlový náhrdelník z 68 perfektními přírodními perlami, známý pod názvem Baroda Pearls, za 7 milionů dolarů.

baroda-pearls