Perly z lastur

Perly z lastur jsou neperleťové, vápenaté konkrece produkované měkkýšem s názvem Queen Conch (lat. Strombus gigas), který žije především v Karibském moři blízko jižní Floridy. Lastury jsou loveny především jako potrava. Perly jsou jen vedlejším produktem lovu, který rybáři objeví při čištění úlovku. 

Doposud nikdo nevyvinul metodu pro chov lasturových perel, tzn. že každá perla tohoto typu je přírodní perlou, proto jsou velice vzácné a cenné. Odhaduje se, že pouze jedna z deseti tisíce lastur vytvoří perlu a pouze deset procent z nich má kvalitu drahokamu.

 

Charakteristika perel

Lasturové perly neobsahují perleť, takže nejsou skutečnými perlami. Místo toho jde o vápenatý sekret podobný lidským ledvinovým kamenům. Lasturové perly jsou nacházeny jen velmi vzácně.

Perly jsou obvykle malé velikosti (3 mm nebo menší) a mají barokní nebo oválný tvar. Barva je obvykle růžová, žlutá, hnědá, bílá nebo zlatá. Růžová (nebo lososově zbarvená oranžovo-růžová) je obecně nejčastěji nalézanou barvou, zatímco bílá nebo hnědá jsou relativně vzácné.

Kromě pozoruhodných barev mají lasturové perly jiný důležitý povrchový rys nazývaný struktura plamene, což je unikátní vzor zbarvení. Tato struktura vzniká soustředným ukládáním ploch uhličitanu vápenatého v lamelových vrstvách. Struktura plamene se obecně objevuje u růžových nebo bílo-růžových perel, i když se občas vyskytuje i u jiných barev.

 

Opatrně, barva lasturových perel může vyblednout

Při nákupu lasturové perly, je nutno pamatovat na to, že její barvy mají tendenci časem výrazně vyblednout. Experti si nejsou zcela jisti proč. Za jednu z příčin je často označován sluneční svit, proto se doporučuje nosit lasturové perly pouze večer a nevystavovat je nadbytečně slunečnímu záření.

 

Nález dvojice lasturových perel je extrémně vzácný

Vzhledem k tomu, že jsou lasturové perly vzácné a unikátní, je extrémně obtížné nalézt odpovídající perly pro sady, náušnice, šňůry perel apod. To výrazně zvyšuje jak náklady, tak i hodnotu takových sad.