Perly Jižního Pacifiku

Perly Jižního Pacifiku jsou perly vznikající v měkkýši Pinctada maxima. V současnosti jsou pěstovány v oblastech Indického a Tichého oceánu zejména (v Austrálii, na Filipínách, v Indonesii a Barmě).

 

Kultivace perel

Existují dva druhy měkkýše Pinctada maxima – sříbrno-pyskatý a zlato-pyskatý. Tyto dva druhy se odlišují rozdílnou barvou vnějšího okraje, který ovlivňuje zbarvení perel. Měkkýš Pinctada maxima je také označován jako matka perly (mother-of-pearl). Na rozdíl od ústřice Akoya přijímají ústřice Jižního Pacifiku pouze jednu nukleaci. Ústřice je nukleována v okamžiku, kdy je vyvinuta pouze asi z jedné poloviny, od velikosti 12 cm až po 17 cm, nebo ve stáří asi 24 měsíců. I když ústřice Jižního Pacifiku snáší pouze jedno jádro, může být tato ústřice (tak jako Tahitská perlorodá Pinctada matgaritifera) nukleována až třikrát v průběhu mnoha let.

 

Perly Jižního Pacifiku – jedny z největších na světě

Perly Jižního Pacifiku patří mezi největší komerčně pěstované perly na světě.  Průměrná velikost perel Jižního Pacifiku je 13 mm, přitom velikost perel se u většiny sklizní pohybuje mezi 9 až 20 mm. Oblast Jižního Pacifiku se nachází mezi severním pobřežím Austrálie a jižním pobřežím Číny. Tyto vody jsou přirozeným prostředím pro velkou ústřicí známou jako Pinctada maxima. Tato ústřice dorůstá velikosti až 31 cm v průměru a je možno ji nukleovat mnohem větším jádrem než u jiných mořských ústřic.

 

Existují čtyři důvody proč dorůstají perly Jižního Pacifiku takové velikosti:

  • velikost ústřice Pinctada maxima
  • velikost vkládaného jádra
  • doba po kterou může perla růst v ústřici
  • přírodní okolí ústřice

 

Díky své velikosti může ústřice přijmout velké jádro. Gonad (pohlavní žláza) Pinctada maxima je několikrát větší než pohlavní orgán Akoya. Díky většímu gonadu ukládá ústřice Jižního Pacifiku perleť kolem jádra mnohem rychleji, zvláště v teplé vodě, která urychluje metabolismus ústřice. 

Jižní Pacifik je velmi čistý a plný plaktonu – favorizovaného zdroje potravy pro Pinctada maxima. Čistá voda a vydatné zdroje potravy urychlují tvorbu perletě. Doba růstu perel Jižního Pacifiku je podstatně delší než u perel Akoya. Perly Akoya jsou sklízeny po 9 – 16 měsících, zatímco perly Jižního Pacifiku se sbírají minimálně po dvou letech, tak aby bylo dosaženo větší velikosti.

 

Výjimečnost perel Jižního Pacifiku

Perly Jižního Pacifiku mají několik odlišných charakteristik, které jsou pro tento drahokam jedinečné. Perleť je neobvykle silná (2 – 6 mm) ve srovnání s vrstvou perleti perel Akoya (0,35 – 0,7 mm). Perly Jižního Pacifiku mají sametový třpyt a nalezneme je v jemných barevných odstínech: typicky bílé, stříbrné a zlaté.