Perly Abalone

Perly Abalone jsou přírodní perly, které se nachází v měkkýši Abalone (lat. Haliotis). Šperky z perel Abalone se v současnosti objevují v USA a Evropě. Perla je velmi populární na Novém Zélandu a Austrálii.

 

Charakteristika perel

Perly Abalone jsou zřídka symetrické.  Nejčastěji mají tvar rohu, což je dáno anatomií měkkýše Abalone. Perly mají duhově modrou barvu. Vnitřní perleťová skořápka Abalone má intenzivní lesk. Skořápka navíc vyniká rozsáhlou kombinací barev od modré, levandulové, oranžové, zelené, růžové až po stříbrnou. Krása perly Abalone je v odrazu této barevné kombinace a v jejím typickém nepravidelném tvaru. Mnoho lidí považuje perly Abalone za nejkrásnější na světě. Tyto perly jsou zároveň nejvzácnější.

 

Kultivace perel Abalone

Perly Abalone jsou velmi žádané a široce vyhledávané. Jejich chov (kultivace) je velmi obtížný. Měkkýši Abalone jsou hemofilní a jsou-li nukleováni stejným způsobem jako jiní měkkýši rychle vykrvácejí a zemřou. Ve velkém měřítku se podařilo pěstovat pouze Mabe perly Abalone. Postup pěstování je velice podobný jako u jiných perlorodých měkkýšů s tím rozdílem, že je nutno postupovat velice opatrně, aby měkkýš Abalone neutrpěl vnitřní poranění.