Cortezovy perly

Cortezovy perly jsou pěstované v Kalifornském zálivu. Pochází ze dvou druhů měkkýšů obývajících pacifické pobřeží panamské ústřice Panamic Black-Lipped Oyster(lat. Pinctada mazatlanica) a Rainbow-Lipped Oyster (lat. Pteria sterna). Oba druhy mohou vytvářet perly neuvěřitelné krásy. Ústřice Rainbow-Lipped Oyster vytváří perly neobvyklého zabarvení.

 

Kultivace Cortezových perel

Proces pěstování je nepřetržitý. Minimální doba pěstování jsou čtyři roky (dva roky období růstu ústřice a další dva roky pro vytvoření samotné perly). Postup nukleace (vnášení zárodku) je utajen a je znám pouze původnímu univerzitnímu výzkumnému týmu. Každá dospělá ústřice Rainbow-Lipped Oyster (Pteria sterna) je aktivována pouze jediným jádrem o velikosti od 6,5 do 10 mm ze sladkovodní ústřice a kouskem krycí tkáně z dárcovské ústřice.

 

Charakteristika Cortezových perel

Tloušťka perleti

Od 0,8 mm do 2,3 mm po 24 měsících růstu.

 

Velikost

Od 8 do 14 mm, perly o velikosti větší než 10 mm představují pouze 5% sklizně.

 

Tvar perel

Barokní tvar (Baroques) tvoří největší podíl sklizně (71%). Polo-barokní tvary (Semi-Baroque) tvoří 25% sklizně. Kulaté nebo téměř kulaté perly tvoří pouze 3%.

 

Zbarvení perel

Barvy těchto perel jsou intenzivní od teplých po studené tóny bílé, stříbřitě šedé, bronzové až po černou s nádechy zelené, červené, modré, zlaté a fialové.

 

Úprava

Perly nejsou upravovány. Po sklizení jsou perly máčeny ve vodě a osušovány. Cortezova perla je jedinou perlou z odvětví drahokamů, která kompletně odpovídá protokolu (Fair Trade Gems).

 

Historie Cortezových perel

Španělský dobyvatel Hernán Cortez vyslal první expedici do Kalifornského zálivu v roce 1533. Jejím cílem bylo objevení bájného Moře perel. Brzy poté tato oblast vydávala jedny z nejlepších a nejznámějších perel na světě. Ty se staly nejdůležitějším exportním produktem Nového Španělska s cenou tak vysokou, že jejich hodnota byla více než dvakrát vyšší než ostatního zboží vyváženého do Starého světa (zlata, stříbra a koření). V této době se Mexická černá perla (jak se také Cortezova perla nazývá) stala známá jako Královna drahokamů a Drahokam královen (Queen of Gems and Gem of Queens).

Poptávka po těchto perlách byla obrovská. V přírodních perlových nalezištích byly Cortezovy perly téměř vyloveny. V roce 1930 byl vydán trvalý zákaz lovu, aby se zachránilo několik zbývajících populací ústřic. Tak skončilo čtyřsetleté kralování černých perel z Kalifornského zálivu. Nicméně toto období zanechalo jasnou značku v historii, kultuře a tradicích severozápadního Mexika.

 

Současnost Cortézových perel 

Aktuálně jsou tyto perly pěstovány v mexické části Kalifornském zálivu: Bacochibampo Bay, Guaymas, Sonora. Pěstování perel zde začalo v roce 1993 jako univerzitní výzkumný program. V roce 1996 bylo dosaženo průmyslové produkce 20 tisíc perel mabe (oválný tvar perly). Povolení pro pěstování perel bylo uděleno v roce 2000.