Péče o perly

Perly jsou jediným organickým drahokamem na světě a jsou tvořeny uhličitanem vápenatým. Z tohoto důvodu je nutné věnovat perlám speciální pozornost, tak aby bylo zaručeno, že zůstanou krásné a nezkrátí se jejich životnost.

Jak již bylo uvedeno perly jsou organickým drahokamem, proto jsou poněkud odlišné od ostatních drahokamů a vzácných kovů. Mohou být, na rozdíl od jiných drahokamů a vzácných kovů, snadněji poškrábány, rozlomeny nebo jinak zničeny. Kromě toho mohou některé látky, jako jsou parfémy, vlasové spreje, antiperspiranty a dokonce i přírodní tělové oleje, snížit jejich lesk a třpyt. Nesmí být dlouhodobě vystavovány slunečnímu svitu a vadí jim i soustavné nasvěcování umělým světlem, což může mít za následek zmatnění a změnu barvy. Z výše uvedených důvodů Vaše perly vyžadují speciální péči.

 

Jak pečovat o perly ve zkratce 

  • Krabičku se šperkem pečlivě schovejte v prostoru s pokojovou teplotou. 
  • Perly se klasifikují jako drahé kameny. Jejich čištění vyžaduje odbornou znalost.
  • Po delších intervalech můžete perly očistit vlhkým kapesníčkem.
  • V žádném případě nepoužívejte čistící prostředky.

 

Buďte opatrní

Použití parfémů, vlasových sprejů a jiné kosmetiky je doporučováno před obléknutím perel. Tímto způsobem omezíte a minimalizujete kontakt uvedených výrobků s perlami. Ošetřujte perly jemným měkkým hadříkem, abyste odstranili zbytky stop všech kosmetických výrobků. Perly jsou přilepeny speciálním lepidlem, které se k tomuto účelu používá ve šperkařství. V případě čištění zlata se perla musí oddělit od komponentu, aby se nepoškodila. Proto se nedoporučuje s perlou otáčet nebo kroutit aby nedošlo k uvolnění a následné ztrátě.

 

Perly ukládejte odděleně

Díky své choulostivosti by perly měly být uloženy samostatně, aby nedošlo k poškrábání nebo jinému poškození (např. jinými šperky). Je-li to možné, ukládejte perly zabalené do měkkého hadříku nebo uložené v samostatné měkké krabičce, váčku nebo šperkovnici.

 

Opakované navlékání perel

Aby nemohlo dojít k přetržení vlákna náhrdelníku, je vhodné nechat perly znovu převléknout v případě jejich uvolnění. Uzlíky na vlákně mezi jednotlivými perlami ochrání všechny perly před vyvléknutím a rozsypáním se v případě přetržení. Uzlíky navíc zabraňují vzájemnému otírání perel mezi sebou a jejich možnému poškození. Pokud svým perlám věnujete trochu této péče, máte po dlouhé roky zaručeno, že perly zůstanou zářivé.